Gazeta.pl Uniwersytet Warszawski Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
Blog > Komentarze do wpisu
Gra paragrafowa: hipertekst zamknięty w książce.
Celem referatu jest prezentacja niezbadanego w Polsce zjawiska paraliterackiego, jakim jest gra paragrafowa. Czytelnik książki tego rodzaju wciela się w bohatera nieliniowej opowieści i dokonuje wyborów kierując losem postaci i poruszając się od jednego paragrafu-rozdziału do drugiego, zgodnie ze swoimi decyzjami. W ten sposób tworzy się fabuła o kilku wariantywnych sekwencjach wydarzeń i paru (a nieraz wielu) możliwych zakończeniach. Jak widać, struktura gry paragrafowej sugeruje użycie, jako teoretycznoliterackiego narzędzia opisu, modelu hipertekstualnego - wywiedzionego z teorii (i praktyki) funkcjonowania komputerowych sieci danych. Pozwala to dobitnie uwidocznić rolę medium, skonfrontować teoretycznie nieograniczoną siatkę wirtualnych linków ze skończoną liczbą możliwych kombinacji, zależną od objętości książki.

Refleksji nad budową i możliwościami narracyjnymi gier paragrafowych posłuży porównanie tych specyficznych tekstów ze zbliżonymi formami z kręgu literatury (np. Gra w klasy Julio Cortazara, sieciowe powieści hipertekstualne) i gier (gry komputerowe, narracyjne gry fabularne). Jest to próba umieszczenia gier paragrafowych w mozaice zjawisk typowych dla współczesnej kultury, pełnej rywalizujących, nakładających się na siebie i potencjalnych opowieści.

 

Bartłomiej Fabiszewski- absolwent Filologii Polskiej UW, doktorant drugiego roku na Wydziale Polonistyki UW, Zakład Retoryki i Mediów, będącym częścią Instytutu Polonistyki Stosowanej.
Zajmuje się teorią literatury, głównie narratologią. Zainteresowania to kultura popularna, zwłaszcza w jej aspekcie wielości rozmaitych fabuł, jakie ją przenikają, badania nad powieścią współczesną - eksperymenty formalne i wpływ nośnika tekstu (książki) na sens dzieła.
Fan wszelkich opowieści, mistrz gry podczas sesji RPG.

Uniwersytet Warszawski 

piątek, 26 września 2008, annagumkowska

Polecane wpisy