Gazeta.pl Uniwersytet Warszawski Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
Blog > Komentarze do wpisu
Przemediowanie tekstu – o tym jak opowieść przekracza medialne granice.
Człowiek lubi opowiadać i każde nowe medium przystosowywał do funkcji pośrednika w przekazywaniu rozmaitych narracji. Każde medium wnosiło tym samym własne uwarunkowania, decydujące o formie opowieści. Aktualna sytuacja jest o tyle skomplikowana, że żyjemy w kulturze, w której treści nieustannie przenikają pomiędzy rozmaitymi mediami. Te same opowieści poznajemy w książkach, filmach, grach komputerowych, komiksach, serialach telewizyjnych. Za każdym razem poznajemy tą samą opowieść, ale i w każdym przypadku inaczej.

W swoim wystąpieniu posłużę się kategorią przemediowania (remediacji) przedstawioną przez J.D.Boltera i R.Grusina, by dokonać analizy kilku wybranych opowieści. Skupię się przede wszystkim na tych opowieściach, których pierwotnym nośnikiem był tekst, zremediowany następnie przez media wizualne i elektryczne. Przy tej okazji spróbuję wskazać te kluczowe elementy transformacji medialnej tekstu oraz omówię kilka najczęściej spotykanych strategii przemediowania. Zamierzam także pokazać, że przemediowanie tekstu jest tylko specyficznym przykładem szerszego procesu kulturowego, który kształtuje nasze obecne funkcjonowanie w przestrzeni międzymedialnej.

 

dr Marcin Sieńko - z wykształcenia, zawodu i zamiłowania filozof. Zatrudniony w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zainteresowania badawcze to przede wszystkim tak zwane „nowe media" i ich wpływ na współczesną kulturę i kondycję ludzką. Przyznaje się do lekkiego uzależnienia od internetu, czego echa można znaleźć między innymi na stronach:

http://www.sienko.net.pl/

http://blog.sienko.net.pl/

http://epolis.sienko.net.pl/

Uniwersytet Zielonogórski

piątek, 26 września 2008, annagumkowska

Polecane wpisy